Nazwa QIK pochodzi od skrótu pierwszych liter hasła:
Quality of Instal-Konsorcjum

Oznacza to, że produkty oferowane pod marką QIK są najwyżej jakości.

Początki marki QIK sięgają 2003 roku, wówczas to Grupa Instal-Konsorcjum zrzeszająca 7 hurtowni na terenie Polski, które zajmowały się handlem hurtowym towarami z branży sanitarnej, instalacyjnej i grzewczej stworzyła markę własną QIK.

Od 19 lat QIK to marka co raz bardziej rozpoznawalna na rynku polskim, jej produkty cieszą się dużym uznaniem w oczach instalatorów, będących klientami 31 naszych hurtowni.

Hurtownie należące do grupy Instal-Konsorcjum uzyskały możliwość sprzedaży wysokiej jakości produktów stosowanych głównie do ogrzewania podłogowego, grzejnikowego oraz dystrybucji ciepłej i zimnej wody użytkowej.

Dzisiaj QIK to kompletny system instalacyjny, na który składają się nowoczesne, wzajemnie uzupełniające się rozwiązania w zakresie:

 • instalacji ciepłej i zimnej wody i cyrkulacji
 • ogrzewania podłogowego i grzejnikowego
 • ogrzewania grzejnikowego

a także instalacji przemysłowych i technologicznych.

Bazowymi produktami są rury i złączki.

RURA

Produkcja rury wielowarstwowej QIK® odbywa się w fabryce WRW Westfalische Rohrwerke GmbH Ahlen w Niemczech.
Zespół wysoko wykwalifikowanych inżynierów i techników od ponad 30 lat wytwarza rury z tworzywa sztucznego. Do produkcji rury wielowarstwowej QIK® PE-RT II/Al/PE-RT II używane są najnowocześniejsze maszyny oraz wysokiej jakości główne surowce:

 • granulat polietylenu (bez domieszek recyklingowych!),
 • aluminium niepochodzące z recyklingu,
 • klej wysokiej jakości

pochodzące wyłącznie z Holandii, Niemiec i Szwajcarii. Dzięki temu zachowane są najwyższe standardy jakościowe, czego potwierdzeniem jest coroczne zwiększanie produkcji i zapotrzebowanie przekraczające 60 mln metrów.

Rura wielowarstwowa QIK® jest wysokiej klasy produktem wytwarzanym zgodnie z ISO 9001:2008. Posiada wymagane pełne dopuszczenia do obrotu w Polsce: Atest Higieniczny PZH, Krajową Deklarację Właściwości Użytkowych oraz Europejską Aprobatę Techniczną ETA.

Uzupełnieniem oferty jest rura z barierą antydyfuzyjną QIK EVOH, pięciowarstwowa rura o budowie PE-RT II/EVOH/PE-RT II produkowana również w Niemczech w fabryce ENETEC Plastics GmbH. Zakład wyspecjalizował się wyłącznie w produkcji rury z warstwą EVOH, załoga posiada ponad 20 letnie doświadczenie. Dzięki temu rura sprzedawana jest do wielu krajów europejskich w tym do Polski za pośrednictwem Instal-Konsorcjum.

Filozofią Enetec jest spełnianie specyficznych wymagań klientów – np. pomarańczowy kolor rury QIK EVOH – dzięki dostosowanym do ich potrzeb wysokiej jakości produktom i rozwiązaniom, które odpowiadają aktualnym potrzebom rynku i trendom jutra.

W oparciu o zaawansowane zarządzanie innowacjami i wydajne procesy produkcyjne Enetec oferuje pełną obsługę i dostosowaną wydajność. Od osobistej uwagi i doradztwa technicznego po rozwój produktu i specjalne projekty do produkcji produktów specyficznych dla klienta.

Enetec to: 3 zakłady produkcyjne, 32 maszyny produkcyjne, 12 technologii, 50 pracowników.

Złączki mosiężne i PPSU

Dostawcą złączek zaprasowywanych mosiężnych i PPSU QIK jest producent MULTICAPAS INDUSTRIAL S.L. – AIS Advanced Installation Solutions z siedzibami w Hiszpanii i Niemczech.

AIS łączy najbardziej zaawansowaną niemiecką technologię z wieloletnim doświadczeniem na rynku hiszpańskim. Od ponad dekady zespół ponad 100 pracowników AIS projektuje, produkuje i sprzedaje rozwiązania instalacyjne OEM dla sektora instalacyjnego i przemysłowego. Opracowana została najbezpieczniejsza, optymalna i najbardziej kompletna gama złączek do instalacji wykonywanych z rur wielowarstwowych. Aktualnie sprzedaż rozwijana jest w ponad 20 krajach na świecie, w tym w Polsce (wyłączność) za pośrednictwem hurtowni Instal-Konsorcjum, roczna produkcja przekracza 6 mln szt. złączek. Liczby te stawiają AIS jako jednego z referencyjnych producentów na świecie.

Zakłady produkcyjne znajdują się w Europie oraz poza jej obszarem a hiszpańsko-niemiecki zespół inżynierów opracowuje optymalną i najbardziej kompletną gamę rozwiązań w zakresie złączek zaprasowywanych.

Produkcja obejmuje:

 • złączki mosiężne zaprasowywane do rur o średnicach od 16 mm do 110 mm.
 • złączki PPSU zaprasowywane do rur o średnicach od 16 mm do 50 mm.

Zaangażowanie w wydajne procesy produkcyjne, jakość surowców i rygorystyczne procesy kontroli jakości sprawiają, że złączki zaprasowywane QIK są jednymi z najbardziej niezawodnych na rynku. Złączki spełniają najwyższe międzynarodowe standardy jakości, takie jak DVGW, AENOR, CE ETA, WRAS a w Polsce posiadają wymagane pełne dopuszczenia do obrotu: Atest Higieniczny PZH, Krajową Deklarację Właściwości Użytkowych oraz Europejską Aprobatę Techniczną ETA.

Produktami towarzyszącymi rurze i złączkom QIK są również wysokiej jakości: rozdzielacze ogrzewania podłogowego i grzejnikowego, szafki rozdzielaczowe, materiały izolacyjne oraz armatura, narzędzia a także sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Dostawcami tej gamy produktów QIK są głównie polskie zakłady produkcyjne.

Złączki zgrzewane PE-RT II

W roku 2019 system instalacyjny został uzupełniony o nową rodzinę złączek zgrzewanych PE-RT II, dostawcą złączek jest producent SMARTWELD BV z siedzibami w Holandii i Niemczech.

Złączki zgrzewane wykonane są w całości z polietylenu PE-RT II – dokładnie takiego samego jak rura wielowarstwowa QIK PE-RT II/Al/PE-RT II. Produkty te są chronione wieloma patentami a marka QIK posiada wyłączność na sprzedaż na terenie Polski.

Oferta obejmuje złączki do rur o średnicach od 16 mm do 75 mm.

Główne zalety to:

 • atrakcyjna oferta cenowa w porównaniu ze złączkami zaprasowanymi
 • niski ciężar oraz brak przewężeń (wysokie przepływy)
 • brak dodatkowych uszczelek o-ring
 • brak możliwości korozji, możliwość bezpośredniego zalewania wylewkami
 • łatwość montażu oraz wysokie parametry wytrzymałościowe
 • gwarancja 10 lat systemu instalacyjnego QIK

Łączenie rur i złączek odbywa się przy użyciu specjalnych zgrzewarek oraz kamieni, proces zgrzewania polimerowego zachodzi w temperaturze 235°C. Po zgrzaniu rura QIK i złaczka QIK PE-RT II stają się monolitem – co gwarantuje szczelność oraz bezawaryjną pracę instalacji a także wytrzymałość temperaturową do 95’C i ciśnieniową do 10 barów. Na system udzielana jest 10 letnia gwarancja.

System idealnie nadaje się do instalacji o średnicach od 32 mm wzwyż.

Złączki zgrzewane QIK PE-RT II jest wysokiej klasy produktem wytwarzanym zgodnie z ISO 9001:2008. Posiadają wymagane pełne dopuszczenia do obrotu w Polsce: Atest Higieniczny PZH oraz Krajową Deklarację Właściwości Użytkowych.