Armatura sterująca
Rozbudowane instalacje grzewcze, w których dla zachowania komfortu wymagana jest kontrola strefowa temperatury, niosą ze sobą konieczność rozbudowy układów do pomiarów i sterowania. W zależności od stanu zaawansowania budowy lub preferencji inwestora można stosować instalacje, w których wszystkie urządzenia pomiarowe łączą się z jednostką centralną za pomocą przewodów lub za pomocą fal radiowych.
Obie te możliwości mogą zostać zrealizowane przez armaturę sterująca systemu instalacyjnego QIK, który zapewnia:
- precyzyjną regulację temperatury,
- prosty montaż bezpośrednio na ścianie,
- modułowe elektryczne rozdzielacze regulacji,
- zegarowe sterowanie,
- stosowanie do ogrzewania lub chłodzenia,
- bezstykowe termostaty pokojowe.
Termostat pokojowy radiowy
Termostat zainstalowany jest w białej obudowie z tworzywa sztucznego odpornego na uderzenia. Zakres regulacji potencjometryczny w zakresie od 5°C do 30°C z histerezą 0,3K.
Termostat ma wbudowany nadajnik zasilany baterią, której żywotność wynosi ok. 2 lata. Komunikacja z odbiornikiem odbywa się drogą radiową. Każdemu termostatowi przydzielane są strefy, którymi steruje rozdzielacz elektryczny połączony z odbiornikiem. Może on opcjonalnie współpracować z czujnikiem temperatury podłogi.
Modele termostatów pokojowych radiowych
Termostat pokojowy radiowy bez wyświetlacza |
Innym rozwiązaniem termostatu radiowego, jest moduł z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym, za pomocą którego możliwy jest odczyt wartości zadanej i aktualnej temperatury w pomieszczeniu. Pracuje w trybie: wyłączony, normalny, obniżony lub automatyczny. Może on współpracować opcjonalnie z czujnikiem temperatury podłogi.
Programowanie i/lub przegląd nastaw realizowane jest za pomocą sensorów.
Modele termostatów pokojowych radiowych z wyświetlaczem
Termostat pokojowy radiowy z wyświetlaczem |
Termostaty zegarowe Milux
Elektroniczny termostat zegarowy z wyświetlaczem LCD. Posiada możliwość ustawienia 9 różnych programów dla 4 użytkowników. Zasilanie bateryjne (sygnalizacja wyczerpania baterii).
Modele termostatów pokojowych radiowych z wyświetlaczem
Termostat zegarowy Milux |
Elektryczne rozdzielacze stref grzejnych
Moduł rozdzielacza elektrycznego jest odpowiedzialny za realizację zaprogramowanych zadań, sterując włączaniem i wyłączaniem podpiętych do niego urządzeń wykonawczych. Stan wyjść rozdzielacza sygnalizowany diodą LED, określa aktywność strefy: sterowana – niesterowana. Elektryczne rozdzielacze stref grzejnych występują w dwóch wariantach: radiowym i przewodowym.
Rozdzielacz elektryczny instaluje się w bezpośredniej bliskości rozdzielacza grzewczego, aby zapewnić krótkie połączenia między zaciskami rozdzielacza elektrycznego a napędami zaworów rozdzielacza grzewczego.
Modele rozdzielaczy elektrycznych radiowych
Rozdzielacz elektryczny radiowy 230V, 4 strefy |
Rozdzielacz elektryczny radiowego 230V, 6 stref |
Rozdzielacz elektryczny przewodowego, 230V, 4 strefy |
Rozdzielacz elektryczny przewodowego, 230V, 6 stref |
Modele rozszerzeń rozdzielaczy stref grzejnych
Rozszerzenie rozdzielacza elektrycznego radiowego 230V, 4 strefy |
Rozszerzenie rozdzielacza elektrycznego radiowego 230V, 6 stref |
Rozszerzenie rozdzielacza elektrycznego przewodowego, 230V, 4 strefy |
Rozszerzenie rozdzielacza elektrycznego przewodowego, 230V, 6 stref |
Napęd zaworu
Napęd zaworu jest elementem wykonawczym sterowania strefami grzewczymi, podłączanym do rozdzielcza elektrycznego. Zasilany jest napięciem 230V AV 50Hz, występuje w wersji NC (normalnie zamknięty). Wyposażony w nakrętkę M30 x 1,5 jest instalowany na rozdzielaczu ogrzewania podłogowego, wyposażonego w zawór dławiący. Stan napędu odczytujemy za pomocą wskaźnika położenia.
Modele napędu zaworu
Napęd zaworu 22C NC 230V |